Svjetski dan mentalnog zdravlja: Značaj i Obilježavanje
Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se svake godine 10. oktobra, a inicijativu je pokrenula Svjetska Federacija za mentalno zdravlje (WFMH) 1992. godine. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o važnosti mentalnog zdravlja na globalnom nivou.
Šta je Svjetska Federacija za mentalno zdravlje (WFMH)?
Osnovana 1948. godine, Svjetska Federacija za mentalno zdravlje je međunarodna organizacija koja se bori za unapređenje mentalnog zdravlja kroz podizanje javne svijesti, prevenciju mentalnih poremećaja i promovisanje mentalnog blagostanja. Ove godine, WFMH obilježava 76. godišnjicu svog osnivanja kroz globalnu kampanju.
Tema Svjetskog dana mentalnog zdravlja 2024.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja je „Mentalno zdravlje je na radnom mjestu“. Ova tema se usklađuje sa osnivačkim principima WFMH i naglašava važnost mentalnog zdravlja u našim životima. Preporuke su date specijaliziranim agencijama Ujedinjenih nacija (UN) za razvoj adekvatnih programa mentalnog zdravlja.
Važnost mentalnog zdravlja
Svako ima pravo na visok standard mentalnog zdravlja, što uključuje:
- Zaštitu od rizika za mentalno zdravlje
- Pristup kvalitetnoj zdravstvenoj njezi
- Slobodu i uključivanje u zajednicu
Dobro mentalno zdravlje je ključno za opšte zdravlje i dobrobit. Ipak, prema statistikama, svaka osma osoba u svijetu se suočava sa problemima mentalnog zdravlja, što može uticati na njihovu svakodnevicu.
Kršenja ljudskih prava
Nažalost, ljudi sa mentalnim zdravstvenim problemima često doživljavaju kršenja svojih ljudskih prava. Isključeni su iz zajednice i često se suočavaju s diskriminacijom, što im otežava pristup potrebnoj zdravstvenoj zaštiti. Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima (UDHR) i Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom (UNCRPD) jasno definišu pravo na očuvanje i zaštitu mentalnog zdravlja.
Zaključak
Unatoč naporima UN, WHO i WFMH, stigmatizacija i diskriminacija prema osobama sa mentalnim problemima i dalje su prisutni. Ovaj socijalni kontekst ometa zdrave međuljudske odnose i stvara prepreke za inkluzivna okruženja. Stoga je važno da zajednica, porodica, škole i radna mjesta podrže osobe sa mentalnim zdravstvenim problemima kako bi se omogućilo potpuno uživanje u blagostanju za sve.